W życiu Uniwersytetu uczestniczę od 1994 roku. Już wówczas istniała sekcja plastyczna, a opiekę artystyczną sprawowała Teresa Dobrzyńska. Wiele osób wprowadziła w arkana sztuk plastycznych. Na spotkaniach warsztatowych dominowały - rysunek i akwarela. Obecnie zajęcia ze studentkami Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzi profesjonalna artystka Pani Renata Stępień, która jest rektorem Puławskiej Akademii Plastycznej.
Zajęcia plastyczne to jedna z najaktywniejszych technik aktywizacyjnych. Miło i przyjemnie kładziemy barwne plamy jedna obok drugiej i powstaje piękny obraz. Zachęcam studentów Puławskiego UTW dla podjęcia tej aktywności w roku akademickim 2024/2025. Bawmy się barwami i kreskami.
Szlify malarskie doskonalą trzy słuchaczki Puławskiego UTW: Ela Brits, Julia Rzechowska i Wiesia Turowska. Na Akademii króluje technika olejna, choć niektóre słuchaczki Uniwersytetu parają się akwarelą, akrylem, pastelem, węglem, a nawet technikami własnymi.
1 Wiesiu, kiedy pojawiły się u Ciebie zainteresowania plastyką?
Malowaniem zainteresowałam się w 2005 roku. Jako studentka Puławskiej Filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczęszczałam przez cztery lata na zajęcia rysunku i malarstwa, które prowadziła Pani Teresa Dobrzyńska. Wiele wówczas nauczyłam się i pokochałam plastykę.
- Czy szkoła miała wpływ na tę sferę zainteresowań?
Szkoła podstawowa nie miała większego wpływu na tę sferę. Ten sam nauczyciel uczył matematyki i rysunku.
- Czy ktoś stymulował rozwojem zainteresowań twórczych, czy Ty sama siebie kreowałaś?
Nie było takiej osoby ani nauczyciela, który stymulowałby moim rozwojem twórczym.
- Tworzenie - to obowiązek, czy realizacja siebie?
Tworząc realizuję siebie.
- Tworzenie uzależnione jest od oceny zewnętrznej, czy bez względu na nią tworzysz?
Tworzę bez względu na ocenę, którą wydaje otoczenie. Jestem zadowolona ze swojej pracy
- Co uznajesz za swoje największe osiągnięcie twórcze?
Prace malarskie mojego autorstwa i autorstwa Andrzeja uświetniły uroczystość 30-lecia Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Oglądający nasze dzieła wyrażali pochlebne opinie.
- A kontakty z grupą twórczą, Są takie?
Ja wraz z koleżankami z Uniwersytetu (Ela i Julia) uczęszczamy na zajęcia w Puławskiej Akademii Plastycznej. Współpraca Uniwersytetu i Akademii zaowocowała wieloma prezentacjami naszego malarstwa. Wystawczy odwiedzić Strony tych instytucji lub You-Tube. W Akademii prowadzonej przez profesjonalną artystkę Panią Renatę Stępień wnikamy w tajniki malarstwa. Grupa malarzy jest wspaniała.
Podczas pandemii uczęszczałam na zajęcia rysunku i malarstwa z Panem dr Tomaszem Wełną w krakowskiej Pracowni OKO.
- Czy obecne warunki domowe sprzyjają realizacji procesu twórczego?
Tak. Mam bardzo dobre warunki do malowania.
- Jak przebiega proces twórczy?
Maluję wszystko: kwiaty, zwierzęta, martwą naturę i pejzaże. Oglądam kilka zdjęć, wybieram jedno, które mi się podoba. Maluję ze zdjęć lub rysunków. Łatwiej mi się szkicuje, a daje mi to przyjemność. Jestem zadowolona ze swojej pracy.
- Plany na przyszłość.
Pani Rektor Puławskiej Akademii Plastycznej przygotowuje wystawę naszych prac. Będę uczestniczyć w tym pokazie. Wernisaż w czerwcu br.
Dziękuję za rozmowę.
Bernarda Julia Rzechowska